Aktualności Aktualności

Choinka - naturalna czy sztuczna?

Tylko naturalna! Zapach choinki i wspólne jej dekorowanie należą do tych niezapomianych wrażeń, które długo się wspomina.

Zwyczaj strojenia drzewka świątecznego pochodzi z przełomu XV i XVI wieku z Alzacji. Do Polski dotarł pod koniec XVIII wieku. Najpopularniejszym drzewkiem bożonarodzeniowym jest świerk pospolity. Jednak coraz częściej w naszych domach pojawiają się inne gatunki drzew iglastych jodła pospolita, a nawet sosna zwyczajna.

 

 

Wybierając sztuczną choinkę trzeba liczyć się z faktem, że kiedyś przychodzi jej kres i drzewko trafia na wysypisko śmieci, a rozkład trwa setki lat. Choinkę naturalną można po świętach dodać do kompostu, a pozyskiwanie choinek nie wiąże się z niszczeniem lasu. Drzewka pochodzą ze specjalnych plantacji - coraz częściej prywatnych - lub tzw. cięcia pielęgnacyjnego w lasach. 

W lasach uprawy drzewek  prowadzi się w specjalnie wyznaczonych miejscach, takich jak np. pola pod słupami wysokiego napięcia. W miejscach tych duże drzewa nie mogłyby urosnąć, gdyż dotykałyby linii energetycznych. Dlatego też takie uprawy systematycznie się odnawia.

Wybrane nadleśnictwa RDLP w Zielonej Górze prowadzą sprzedaż świątecznych drzewek.

Oferta jest szeroka. W żywą choinkę zaopatrzymy się w nadleśnictwach: Gubin, Krzystkowice, Sława Śląska, Torzym, Wolsztyn oraz Bytnica.