Aktualności Aktualności

Noc Sów

Podczas "Nocy Sów" - ogólnopolskiej imprezy edukacyjnej - goście Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich odkrywali tajemnice sów i przeżyli niezwykłe emocje w nocnym lesie.

W zajęciach uczestniczyły dzieci oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowogrodzie Bobrzańskim pod opieką swoich nauczycieli, a także rodziny z dziećmi z Brodów i okolic oraz goście z Zielonej Góry.

Przed wyjściem do lasu, uczestnicy "Nocy Sów" obejrzeli prezentację i uczyli się rozpoznawania głosów sów. Najmłodsi kolorowali sywetki najczęściej spotykanych "nocnych łowców" oraz układali puzzle z pakietu edukacyjnego "Sowy Polski".

 

Spacer w lesie podczas "Nocy Sów", fot. Paweł Mrowiński 

 

Uczestnicy "Nocy Sów" nie usłyszeli w nocnym lesie żadnej sowy, ale emocji było co nie miara.

W lasach Nadleśnictwa Lubsko ornitolodzy potwierdzili liczne występowanie puszczyka i uszatki oraz kilka stanowisk włochatki.

Leśny Kompleks Promocyjny "Bory Lubuskie" ze względu na wysoką lesistość jest dla sów atrakcyjnym miejscem bytowania.

W 2006 r. zaobserwowano młodego osobnika puchacza, co potwierdza ewentualną możliwość występowania w lasach nadleśnictwa tej rzadkiej sowy. Sprzyja temu wysoka lesistość (57,7%) oraz liczne stawy rybne, co jest dla puchacza odpowiednim środowiskiem.

W kilku miejscowościach m.in. w Brodach, Dłużku i Lubsku, naukowcy przeprowadzający inwentaryzację sów zaobserwowali także płomykówkę - sowę związaną z siedzibami ludzkimi.

Poznaj tajemnice sów: Sowy Polski, Noc Sów