Aktualności Aktualności

Przedwiośnie w lesie

Na zachodzie Polski możemy obserwować zwiastuny wiosny wcześniej niż w środkowej, a tym bardziej we wschodniej części kraju.

Przedwiośnie to okres roku na styku zimy i wiosny, charakterystyczny dla klimatu umiarkowanego, w którym występuje średnia temperatura dodatnia, a ziemia rozmarza.

 

Drzewa jeszcze trwają w uśpieniu, ale leszczyna pospolita wytworzyła już złociste kwiatostany męskie tzw. "kotki". Wkrótce pojawią się także niewielkie kwiaty żeńskie o czerwonych znamionach słupków. 

 

 

 

Pod koniec lutego, w wyraźnie dłuższe już dni, słońce przygrzewa coraz mocniej. W wilgotnych lasach liściastych i mieszanych pojawiły się już pierwsze rośliny runa - śnieżyczki przebiśniegi.

 

Śnieżyczka przebiśnieg, fot. Paweł Mrowiński

 

Nieco później zakwitnie śnieżyca wiosenna, która jest znacznie rzadszą rośliną niż przebiśniegi. Śnieżyce już wschodzą w łęgu nad Lubszą koło Lubska i za około dwa tygodnie będziemy mogli się cieszyć ich urodą. 

 

Wschodzące śnieżyce wiosenne w łęgu nad Lubszą, fot. Paweł Mrowiński

 

Przyleciały już żurawie, które możemy obserwować początkowo w dużych stadach. Ptaki dość szybko zaczynają się łączyć w pary, które zajmują swoje terytoria lęgowe, gdzie odbywają efektowne toki - "tańczą", czyli synchronicznie podskakują i machają skrzydłami.

Doniesienia o żurawiach żerujących na polach pochodzą z okolic Brodów, Jasienia i Strzegowa pod Gubinem.

 

Żurawie z okolic Brodów w towarzystwie czapli, fot. Paweł Mrowiński

 

W oczekiwaniu na wiosnę zachęcamy do lektury "Kalendarza leśnej przyrody" autorstwa Pawła Fabijańskiego, wydanego przez Lasy Państwowe. Tam znają Państwo szczegółowe informacje o zjawiskach przyrodniczych zachodzących w poszczególnych porach roku, piękne zdjęcia polskiej przyrody oraz mnóstwo ciekawostek ze świata roślin i zwierząt.

Kalendarz leśnej przyrody