Asset Publisher Asset Publisher

Pierwsze działania w ramach projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych

Na terenie Nadleśnictwa Lubsko trwają prace w ramach projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych – przedsięwzięcia rozwojowego, o dużym znaczeniu strategicznym dla Lasów Państwowych .

Ze specjalnie wyznaczonej powierzchni, tzw. Podstawowej Komórki Węglowej, zostały pobrane próbki ze wszystkich warstw lasu: gleby, ściółki, runa i drzew.

Próbki były dokładnie zważone i opisane. Będą one wysłane do Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Instytut Dendrologii PAN w Kórniku i w Krakowie. Badania dostarczą informacji o wielkości zasobów węgla w poszczególnych warstwach lasu.

Ciekawostka! Wytypowany do badań fragment lasu to tzw. przeciętny drzewostan z terenu nadleśnictwa - jest nim 60-letni bór sosnowy na siedlisku boru świeżego. Natomiast tzw. przeciętne drzewo to sosna o wysokości ok. 17 metrów i wadze ok. 172 kg.

W pracach terenowych wzięli udział  pracownicy Biura Urządzania Lasu z Gorzowa Wlkp., grupa pracowników Nadleśnictwa Lubsko oraz pracownicy Zakładu Usług Leśnych.

W projekcie LGW bierze udział ponad 20 nadleśnictw z terenu całego kraju, w tym trzy z RDLP w Zielonej Górze: Nadleśnictwo Lubsko, Nadleśnictwo Bytnica i Nadleśnictwo Torzym.

Projekt "Leśne gospodarstwa Węglowe" przewiduje, że w wyniku tzw. dodatkowych działań w leśnictwie dojdzie do zwiększonego pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy, co doprowadzi do zmagazynowania dodatkowych ilości węgla organicznego, który stanie się częścią materii organicznej lasu lub będzie przetrzymywany w surowcu drzewnym gromadzonym na składach energetycznych. 

Projekt  ma na celu wykazanie roli obszarów leśnych w łagodzeniu negatywnych skutków zmian klimatycznych w kontekście porozumień międzynarodowych.

Zapraszamy do obejrzenia krótkich reporterskich filmów relacjonujących prace terenowe w ramach projektu LGW na kanale You Tube Nadleśnictwa Lubsko. Poniżej - odcinek 5.